Forum Dla osob grających na grzenda.art.pl/antykoncepcja Strona Główna Dla osob grających na grzenda.art.pl/antykoncepcja

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rodzaje porodów.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dla osob grających na grzenda.art.pl/antykoncepcja Strona Główna -> Ciąża i dziecko
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gunia
W ciąży



Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:33, 12 Lut 2006    Temat postu: Rodzaje porodów.

Rodzaje porodu ( warto porównać z tym jak rodzimy na grzendzie Wink )


Poród rodzinny

Poród rodzinny polega na aktywnym uczestnictwie podczas narodzin dziecka i wspieraniu kobiety rodzącej przez bliskie osoby.
Być może Ty również zechcesz urodzić swoje dziecko z bliską Ci osobą. Wiele kobiet, które miały możliwość doświadczenia takiego porodu są zdania, że samotne przeżywanie tego momentu nie może dać pełni szczęścia i zapewnić właściwego poczucia bezpieczeństwa i komfortu.
Z kim?
Jeżeli zdecydujesz się na poród rodzinny, najprawdopodobniej zechcesz rodzić w towarzystwie swojego męża. Zdarzyć się może, że zdecydujesz się na poród przy aktywnym wsparciu swojej matki, siostry lub przyjaciółki. Najważniejsze jest Twoje dobre samopoczucie i zrozumienie przez wspierającą Cię osobę.
Gdzie?
Porody rodzinne odbywają się najczęściej w sali porodów rodzinnych. Jest to specjalnie przystosowany pokój, w którym będziesz przebywać wraz z towarzyszącą Ci osobą. W większości szpitali jest to małe pomieszczenie, wyglądem przypominające wnętrze mieszkania. Znajdują się tam wygodne fotele (do wypoczynku między skurczami), obrazy na ścianach i firanki w oknach. Czasami do dyspozycji jest magnetofon, do odtwarzania swoich ulubionych kaset np. z muzyką relaksującą. Niezbędny sprzęt medyczny jest w zasięgu ręki, ale nie na pierwszym planie - ukryty w szafach lub za parawanem. Prawdopodobnie będziesz miała okazję do relaksu na worku sako, czy przyjmowania odpowiednich pozycji na materacu. Osoba towarzysząca może uczestniczyć w końcowym akcie porodu (w parciu), jeśli zaś nie odczuwa takiej potrzeby, może spędzić ten czas w innym pomieszczeniu. Bardzo ważna jest możliwość rodzinnego świętowania po urodzeniu dziecka. Najprawdopodobniej po porodzie będziesz mogła wraz z maluszkiem i towarzyszącą osobą pozostać jeszcze przez dwie godziny w tym samym pokoju i cieszyć się tą niepowtarzalną chwilą. Narodziny dziecka w takich warunkach nadają temu wydarzeniu prawdziwie rodzinnego charakteru.
Co jeszcze?
Do porodu rodzinnego warto się odpowiednio przygotować. Chodzi o wcześniejsze przemyślenie, jak osoba uczestnicząca w narodzinach dziecka widzi swoją rolę podczas porodu, w czym może pomóc i co rozumie przez słowo "wsparcie".
Większość szpitali wymaga wizyty kwalifikującej do porodu rodzinnego przed terminem porodu lub zaświadczenia o ukończeniu kursu szkoły rodzenia. W wielu szpitalach ostateczną decyzję dotyczącą zakwalifikowania do porodu rodzinnego podejmuje lekarz w chwili zgłoszenia się do porodu. Przeważająca część szpitali umożliwia wcześniejszą wizytę na sali porodowej. Zapoznanie się z tym miejscem może mieć duży wpływ na zminimalizowanie lęku przed porodem.


Poród naturalny

Jeżeli chcesz urodzić dziecko w sposób naturalny, warto zastanowić się, co to słowo oznacza? "Naturalny" w kontekście porodu oznacza aktywny lub ekologiczny, przebiegający bez zbędnej ingerencji farmakologii i nieuzasadnionych czynności medycznych.
Zaufać sobie
Poród jest wyjątkowym wydarzeniem dla Ciebie, a także dla Twojego rodzącego się dziecka, zarówno pod względem fizjologii, jak i przeżyć emocjonalnych. Dobrze, abyś miała świadomość, że to Ty jesteś autorką porodu, w którym właśnie uczestniczysz. Musisz mieć pewność, że potrafisz urodzić swoje dziecko! Warto więc na czas porodu pozbyć się lęku i niepewności, myśląc o porodzie jako najważniejszym zadaniu w tym momencie. Aby to osiągnąć, ważne jest odpowiednie przygotowanie do tego wydarzenia.
Wybrać miejsce
Dla dobrego porodu ogromne znaczenie ma miejsce narodzenia dziecka. Powinno być ono dla Ciebie bezpieczne i przyjazne. Masz do wyboru różne możliwości - poród w szpitalu, w prywatnej klinice położniczej lub poród w domu. Jeżeli zdecydujesz się na poród w szpitalu, wybierz taki, w którym respektowane są zasady porodu naturalnego.
Zadbać o samopoczucie
Nie zapominaj o swoich emocjach. Zadbaj o to, by akcja porodowa nie była narażona na zbędne interwencje medyczne, a towarzystwo osób uczestniczących w porodzie było dla Ciebie miłym doświadczeniem. Dla dobrego samopoczucia ważna jest Twoja umiejętność rozpoznawania sygnałów wydawanych przez własne ciało, umiejętność relaksacji a także stosowanie takiego sposobu oddychania, które przyniesie ulgę. Istotną sprawą jest również możliwość swobodnego poruszania się podczas pierwszego okresu porodu i przyjmowanie pozycji niosących ulgę podczas skurczu. Zanim nastąpią u Ciebie oznaki zmęczenia i załamania, warto skorzystać z możliwości wejścia do wody. Dzięki temu Twoje mięśnie się rozluźnią, odczucie bólu zmniejszy się, a szyjka macicy szybciej osiągnie stan całkowitego rozwarcia. Jeżeli Twoja współpraca z siłami natury będzie owocna, Twoje dziecko wydostanie się z macicy w sposób możliwie łagodny, a w Tobie pozostanie świadomość dobrze wykonanego zadania.
Stworzyć dobrą atmosferę
Warto zapewnić sobie rodzinny charakter wydarzeń porodowych. Najlepiej, gdyby narodziny Twojego dziecka odbyły się w towarzystwie bliskiej osoby, dającej Ci wsparcie w tych trudnych momentach. Warto także zadbać o wystrój otoczenia, co może zapewnić specjalnie przygotowany pokój do porodu. Dopełnieniem naturalnej atmosfery porodu jest dyskrecja i cisza podczas narodzin dziecka, kontakt maluszka z Twoim ciałem bezpośrednio po urodzeniu, a także możliwość przecięcia pępowiny przez osobę towarzyszącą Ci podczas porodu.


Poród w wodzie

Dlaczego warto rodzić w wodzie?
Dziecko przed urodzeniem zanurzone jest w płynie owodniowym. Podczas narodzin raptownie zmienia się jego otoczenie (z wodnego na lądowe), wpływając na zwiększenie stresu porodowego. Jednym ze sposobów łagodzenia narodzonemu dziecku stresu, jest poród w wodzie.
Ideę porodów w wodzie wprowadził ukraiński naukowiec Igor Czarkowski, a rozpowszechnił francuski lekarz Michel Odent, twórca kliniki porodu naturalnego.
W Polsce pierwszy poród w wodzie odbył się w Klinice Perinatologii w Łodzi.
Dlaczego woda?
Jeżeli zastanawiasz się nad możliwością urodzenia maluszka w wodzie, weź pod uwagę wszystkie dobroczynne skutki, jakie woda przyniesie Tobie i Twojemu dziecku.
Woda podczas porodu daje poczucie rozluźnienia, swobody, lekkości. Przebywając w niej można w spokoju oddychać, poruszać się i zmieniać pozycje. Zanurzenie w wodzie sprawia, że można oderwać się od rzeczywistości, zaufać swojej intuicji. Poród w wodzie przebiega szybciej, a działanie wody można porównać do skutków znieczulenia czy środków przeciwbólowych (efekt ten jest zauważalny po ok. 20 minutach spędzonych w wodzie). Kobiety rodzące w wodzie stwierdzają, że bolesna odczuwalność skurczy znacznie się zmniejsza. Woda obniża wydzielanie adrenaliny (hormonu wpływającego na spowolnienie akcji porodowej na tym etapie) i zwiększa wydzielanie hormonów o naturalnym działaniu przeciwbólowym i relaksującym. Woda działa również na mózgowe fale alfa, które sprawiają, że rozluźniamy się psychicznie oraz na poziomie mięśniowym (zmniejsza się nasze napięcie mięśniowe). To rozluźnienie wpływa na szybsze rozwieranie się szyjki macicy. Delikatny nacisk wody na nerwy przewodzące ból w okolicy kręgosłupa, wpływa na ich mniejszą zdolność do przekazywania impulsów. Poród w wodzie wpływa korzystnie na tkanki krocza, które z łatwością się rozciągają, rzadziej pękają i nie ma potrzeby ich nacinania. Poród w wodzie z pewnością zwiększy Twoje poczucie intymności i da Ci poczucie bezpieczeństwa.
Maluszek urodzony w wodzie nie odczuwa raptownej zmiany środowiska. Po wysiłku związanym z porodem, dziecko jeszcze przez chwilę może cieszyć się znajomym otoczeniem wody. Dopiero następnym etapem jest poznanie suchej przestrzeni, jakim jest powietrze. Nie ma jeszcze dokładnych badań naukowych dotyczących rozwoju dzieci urodzonych w wodzie, ale przypuszcza się, że rozwój takich dzieci przebiega szybciej.
Jak wygląda poród w wodzie?
Aby urodzić maluszka w wodzie potrzebna jest przede wszystkim wanna. Oddziały położnicze, w których odbywają się porody wodne, dysponują specjalnie skonstruowanymi wannami porodowymi. Mają one różne kształty i wymiary (czasami są one bardzo duże, co podnosi komfort rodzenia). Woda w wannie nie powinna przekraczać temperatury 37 stopni. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura wody może mieć niekorzystny wpływ na przebieg porodu. Do wanny najlepiej jest wejść, gdy rozwarcie szyjki osiągnie około 4 lub 5 centymetrów (zbyt wczesne wejście do wody może dać w efekcie zanik akcji porodowej). Jeżeli przebywanie w wodzie wpłynie na zahamowanie akcji skurczowej, najlepiej wyjść z wody, wykorzystać siłę ciążenia i zmienić dotychczasową pozycję.
Podczas porodu w wodzie dobrze jest korzystać z gumowych poduszek, które stanowią oparcie podczas relaksu lub w czasie przyjmowania wygodnych pozycji porodowych. Do porodu wodnego wystarczy zwykła woda z kranu, niektórzy jednak dodają do niej sól, aby przypominała zasolenie płynu owodniowego.
Czy poród w wodzie jest bezpieczny?
W sali porodów wodnych zazwyczaj znajduje się kardiotokograf, aby monitorować czynność serca rodzącego się maluszka. Sprawdzany jest również poziom utlenowania krwi tętniczej dziecka, dzięki oksymetrii.
Porody w wodzie przebiegają zazwyczaj bardzo szybko i kończą się szczęśliwie. W porównaniu z porodami tradycyjnymi, nie istnieje większe ryzyko infekcji dróg rodnych kobiety. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, nie ma ryzyka zachłyśnięcia się wodą przez nowonarodzone dziecko.


Cięcie cesarskie


Co to jest?
Cięciem cesarskim określamy poród drogą zabiegu chirurgicznego polegającego na przecięciu powłok brzucha oraz macicy i wydobyciu dziecka przez wytworzoną ranę.
Dlaczego "cesarskie"?
Pierwsze zapisy dotyczące tej operacji pochodzą z 715 r p.n.e., kiedy rządził Rzymem Numa Pompilus. Prawo stanowiło, że w przypadku śmierci matki podczas porodu dziecko ma się narodzić przez pośmiertne przecięcie macicy. Pod rządami cezarów prawo to nosiło nazwę Lex caesarea.
Dlaczego w ogóle robi się ciecie czyli wskazania do zabiegu?
Decyzje o wykonaniu cięcia podejmuje się wówczas, gdy poród nie może być ukończony drogami natury z zachowaniem bezpieczeństwa płodu i matki. Wskazania do cięcia można podzielić na względne i bezwzględne ale czytelniejszy będzie podział następujący:
wskazania ze strony matki a więc sytuacje gdy ze względu na narastające wyczerpanie rodzącej lub istniejące schorzenia wywoływanie lub dalsze przedłużanie skurczów porodowych jest niebezpieczne dla jej zdrowia i/lub życia. W tej grupie są wskazania okulistyczne i kardiologiczne do cięcia.
wskazania ze strony miednicy czyli wady miednicy zniekształcające ją tak, że poród jest niemożliwy.
wskazania ze strony pochwy a więc przegroda pochwy lub stany po operacjach pochwy.
wskazania ze strony macicy. Tu można zaliczyć stany po zabiegach na macicy jak usunięcie mięśniaka lub stan po klasycznym cięciu cesarskim oraz wady macicy.
wskazania ze strony łożyska: łożysko przodujące lub przedwczesne oddzielenie łożyska prawidłowo usadowionego
wskazania ze strony płodu: położenie poprzeczne, położenie miednicowe płodu u pierwiastki, ciąże mnogie (w zależności od ilości płodów i ich położenia), noworodek o dużej masie ciała, stany zagrożenia płodu.
Decyzja o cięciu może być podjęta w każdej chwili jeżeli wystąpią objawy zagrożenia dziecka lub matki (cięcie ze wskazań nagłych) Może też być podjęta przed wystąpieniem akcji porodowej (cięcie elektywne, z wyboru). Kwestią sporną jest wykonanie cięcia na życzenie pacjentki. Jeżeli koniecznie chcesz urodzić cięciem, pamiętaj o możliwych powikłaniach (patrz niżej).
"Jak będę cięta doktorze", czyli rodzaje cięć skóry.
Ciecie skórne może przebiegać w linii prostej pod pępkiem w kierunku do spojenia łonowego (cięcie podpępkowe pośrodkowe) bądź w linii poprzecznej nad spojeniem łonowym (cięcie Pfannenstiela, Cohena, Mizgav-Ladach - cięcie skórne jest praktycznie takie samo, różnice dotyczą głównie sposobu preparowania tkanki podskórnej). Cięcie w linii pośrodkowej jest przez niektórych zalecane w nagłych przypadkach jako najszybszy sposób dotarcia do macicy, choć wprawnemu operatorowi wykonanie cięcia sp. Cohena lub Mizgav-Ladach nie zajmuje więcej czasu.
"Jak będę cięta doktorze" czyli jak nacina się macicę?
Najczęściej wykonuje się cięcie poprzeczne w dolnym odcinku macicy. Obarczone jest najmniejszym ryzykiem rozejścia blizny.
Rzadko wykonywane jest cięcie sposobem klasycznym, pionowo przez kurczliwą część macicy. Ten sposób zalecany jest w niektórych położeniach płodu, gdy nacięcie macicy poprzecznie nie daje możliwości szybkiego wykonania manewrów koniecznych do wydobycia płodu.
Inne rodzaje cięć macicy mają praktycznie znaczenie historyczne.
Czy ciecie jest bezpieczne?
Należy pamiętać, że jest to operacja i niesie ryzyko większe niż poród drogami natury. Obecna śmiertelność przy porodzie cięciem jest pięciokrotnie wyższa niż przy porodzie naturalnym.
Jakie są najczęstsze powikłania?
Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie błony śluzowej i występuje częściej u pacjentek z porodem przedłużającym się, u kobiet, u których dużo wcześniej przed cięciem odeszły wody płodowe i które często badane były przez pochwę. Proces zapalny może przejść na mięsień macicy. Ze względu na to podawane są po porodzie antybiotyki.
Jak będę znieczulana?
Znieczulenie może być ogólne (wtedy śpisz i nic nie pamiętasz) lub miejscowe - dordzeniowe lub nadoponowe (wtedy jesteś "sparaliżowana" od pasa w dół ale w czasie zabiegu jesteś w pełni świadoma). W nagłych cięciach, gdy potrzebne jest szybkie wydobycie dziecka wykonuje się znieczulenie ogólne. Do znieczulenia nadoponowego potrzeba więcej czasu.
Kiedy mogę wstać po cięciu?
Zasadą jest szybkie uruchamianie położnic, pozwala to na zmniejszenie ryzyka powikłań zakrzepowych. Po znieczuleniu ogólnym możesz wstać już po kilku godzinach, po zewnątrzoponowym zalecane jest 24-godzinne leżenie na wznak.
Ile można wykonać cięć u kobiety?
Z reguły 3-4, choć są opisywane przypadki wykonywania większej ilości cięć. Przy każdym kolejnym cięciu rośnie ryzyko rozejścia się blizny w mięśniu macicy oraz ryzyko uszkodzenia pęcherza moczowego w trakcie zabiegu.
Co ze sterylizacją po cięciu?
Zabieg sterylizacji (podwiązanie lub przecięcie jajowodów) wykonywany jest wyłącznie ze względów medycznych. Jeżeli wykonujący cięcie uzna, że następna ciąża niesie wysokie ryzyko dla zdrowia lub życia kobiety to wykona sterylizację. W Polsce oficjalnie nie uznaje się sterylizacji "na życzenie".
Miałam cięcie cesarskie, czy w kolejnej ciąży również urodzę przez cięcie?
Jeżeli powtarzają się wskazania (wada miednicy, wskazania okulistyczne) to na pewno będzie wykonane cięcie cesarskie. Jeżeli lekarz prowadzący uzna, że można spróbować porodu siłami natury to masz wszelkie szanse na poród naturalny. Obecnie odchodzi się od poglądu "raz cięcie - zawsze cięcie". Wyjątek stanowi tu sytuacja, gdy poprzednio wykonano cięcie klasyczne (wzdłuż mięśnia macicy). Ze względu na relatywnie wysokie ryzyko w tej sytuacji wykonuje się cięcie.
Czy położenie pośladkowe płodu jest wskazaniem do cięcia?
Samo w sobie nie. Jedynie u pierwiastki położenie pośladkowe przy dużej masie płodu (przyjęto powyżej 3500g) jest uznane za wskazanie do porodu cięciem cesarskim.
Czy w ciąży wielopłodowej zawsze wykonuje się cięcie cesarskie?
Nie. W zależności od położenia płodów, ich liczby, lokalizacji łożyska decyzja jest podejmowana indywidualnie.
Po cięciu usunięto mi macicę. Czy na pewno można było tego uniknąć?
Usunięcie macicy po cięciu wykonywane jest tylko w przypadkach, kiedy nie można opanować krwotoku. Wykonanie tego zabiegu ratuje życie kobiety.
Kiedy po cięciu mogę zajść w następną ciążę?
W większości przypadków po 6 miesiącach od chwili zabiegu blizna pooperacyjne jest już wykształcona można podjąć próby zajścia w następną ciążę. Niektórzy zalecają jednak wydłużenie tego okresu do 1-2 lat
Jak dokładnie można określić termin porodu za pomocą USG?
Jeżeli badanie wykonywane jest w pierwszym trymestrze ciąży to błąd pomiaru wynosi ± tydzień. Im bardziej zaawansowana ciąża tym większy jest rozrzut wyników. Określanie terminu porodu pod koniec ciąży przy pomocy wymiaru dwuciemieniowego to błąd ± 3 tygodnie. Na rozrzut statystyczny nakłąda się też błąd aparatu i błąd wykonującego pomiar. Jeżeli więc pod koniec ciąży termin porodu według usg przesuwa się nawet o 14 dni to nie ma się czym przejmować.

Cytaty za: dr n. med. Władysław Gaweł i mgr Daria Żarczyńska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gunia
W ciąży



Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:20, 12 Lut 2006    Temat postu:

No kochane, który z porodów najbardziej Wam przypadł do gustu Very Happy Wink . Jak w dalekiej czy niedalekiej przyszłości chciałybyście urodzić Swoje maleństwo?
I jaki poród wybrałyście/wybierzecie na grzendzie? Very Happy Czekam na odpowiedzi Wink .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andy
Admin :)



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 239
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 8:17, 13 Lut 2006    Temat postu:

Ja bedę rodzić w wodzie Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Magnetia
Dziewica



Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z Bielska-Białej

PostWysłany: Wto 16:30, 14 Lut 2006    Temat postu:

Wybieram poród w wodzie Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gunia
W ciąży



Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 13:05, 15 Lut 2006    Temat postu:

Moim zdaniem ten wodny poród jest rzeczywiście najlepszy. Szkoda tylko, że nie wszędzie dostępny.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Melis
Dziewica



Dołączył: 22 Lut 2006
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:47, 22 Lut 2006    Temat postu:

Gunia napisał:
Moim zdaniem ten wodny poród jest rzeczywiście najlepszy. Szkoda tylko, że nie wszędzie dostępny.
oj, tak... ja to w aktywnym się męczyłam;) dość długo

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gunia
W ciąży



Dołączył: 03 Sty 2006
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:02, 22 Lut 2006    Temat postu:

A ile on trwał Melis? Mój pierwszy od momentu wypłynięcia wód płodowych trwał 15 godzin, a drugi od momentu wystąpienia regularnych skurczów jakieś 4 godzinki.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andy
Admin :)



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 239
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 8:46, 23 Lut 2006    Temat postu:

a ja nie mam jeszcze dzieci Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Melis
Dziewica



Dołączył: 22 Lut 2006
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:07, 23 Lut 2006    Temat postu:

Gunia napisał:
A ile on trwał Melis? Mój pierwszy od momentu wypłynięcia wód płodowych trwał 15 godzin, a drugi od momentu wystąpienia regularnych skurczów jakieś 4 godzinki.

wszystko zaczeło się...gdzieś tak ok. 23 do 8:27- narodziny Joasi, bo wydalania łozyska nie liczę... więc 9 godzin.. matko Boska to dużo


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dla osob grających na grzenda.art.pl/antykoncepcja Strona Główna -> Ciąża i dziecko Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin